Нова концепція політичної історії України

KrucykГромадський інститут історичної пам'яті, Київський міський «Меморіал» ім. Василя Стуса опублікували путівник до музейної експозиції «Народна війна», презентація якого відбулася 13 травня 2011 року у Національному музеї літератури України.

Подія непересічна. Як з'ясувалося в Україні виданий не просто путівник, або чергова книга. За висловом директора архіву СБУ п. Сергія Кокіна - «…Путівник є новою концепцією політичної історії України».

Віктор Ющенко, Євген Сверстюк, Василь Овсієнко, начальник архіву СБУ Сергій Кокін, професор Станіслав Кульчицький, народні депутати України Зиновій Шкутяк, Микола Кульчинський, інші відомі в Україні історики, науковці, громадські та політичні діячі були присутні на презентації путівника «Народна війна» й висловили власні думки щодо нового Роман Круцик

наукового дослідження.

Автор-упорядник книги «Народна війна» Роман Круцик зазначив: - «У путівнику вперше вивели статистику кількості збройних повстань на українських теренах у 1917-1932 роках». Це, на думку автора, зовсім в іншому світлі показує і концепцію «братньої любові народів» СРСР, і передумови голодомору 30-х років. Видання, фактично, є путівником до однойменної музейної експозиції, присвяченій антибільшовицькій боротьбі у згаданий період і містить багато документів, яких немає у музейній експозиції «Народна війна».

Zala_1Автор розповів, що в книзі описуються героїчні факти боротьби українського народу проти більшовизму, в тому числі на Сході України. За неповними даними, які вдалося розшукати в архівах, протягом 1917-1932 років лише на Сході України було більше трьохсот збройних повстань проти більшовиків. «Чому про це не знає наша молодь? Мені здається, якби вдалося раніше презентувати цю виставку і книгу й провезти її Східною Україною, повірте - ми б мали Східну Україну більш патріотичною, ніж така, якою вона є сьогодні. Треба нести правду і говорити правду... сучасна українська молодь сприймає правдиву інформацію».

Роман Круцик пообіцяв, що пошуки правди і вивчення історії визвольного руху України будуть тривати.

І виставка «Народна війна», і однойменна книга стали результатом роботи науковців в архівах служби безпеки 18 областей України. Дослідження охоплює період від 1917 до 1932 року.
«Навіть за такими неточними, зменшеними підрахунками ми побачили, що в Україні було близько трьохсот збройних повстань періоду 1917-32 років. Навіть на Одещині є одне постання 34-го року, і це не прості повстання, що от повстало село - ні, цілі райони повставали, виганяли, вбивали більшовиків, встановлювали свою владу».

Книга ініціює суспільну дискусію щKokin1одо важкого радянського «спадку», яка ще років 20 тому була неможливою, зазначали учасники презентації.

За словами правозахисника і колишнього політв'язня Євгена Сверстюка - «Це був наступ на український народ, в той час - на українське селянство, що закінчивс я тотальним голодовим терором ... Але був постійний опір. Великий опір на всіх рівнях. Нині цінність видання полягає в усвідомленні того, що боротись за свої права можна за будь-яких умов».

За словами начальника архіву СБУ Сергія Кокіна матеріали виставки є концептуально сильнішими за зроблені донині академічні дослідження, хоча й не можна говорити про ідеалізацію будь-якої сторони конфлікту… У 30-му році було Павлоградське повстання. Брали участь у ньому активно мешканці села Вербки майбутньої Дніпропетровської області. Це ж село потрапляє одним із перших на «чорну дошку… І от виставка це показує. Так, вони були далеко не ангели, у них були свої помилки і ще там деякі речі. Але, все ж таки ми повинні бачити, в яких вони історичних умовах діяли і з ким вони мали справу, щоб потім моралізувати навколо цих постатей і тих подій».

Сергій Кокін

YuschenkoТретій президент України Віктор Ющенко зауважив, що подій 9 травня у Львові можна було б уникнути, якби українці знали свою історію. Він сказав, що сьогодні українців дуже легко «роздерти» чи то по питаннях церкви, чи то пам'яті, чи то історії. «Я переконаний, що коли дивилися сюжети, як проходить у нас такий день, як 9 травня, багато хто на Півночі руки потирав», - зауважив Ющенко. Він підкреслив, що потрібно було дуже багато часу, щоб довести націю до такого самоїдства, до такої взаємовиключності.

«Знадобиться ще багато років, щоб українці, нарешті, зрозуміли, що без мови, культури, пам'яті, історії у них не може бути майбутнього. «Минуле дає проекцію на майбутнє», - сказав Віктор Ющенко.

Він наголосив, що: «В українців має бути власна історія. Ми не можемо жити під чужою історією. Ми не можемо жити під павліками морозовими, під чапаєвими, під щорсами і так далі. У нас є власні герої, і потрібно, щоб їх пізнала нація. Так відбудовується власна національна гідність».

Віктор Ющенко, Роман Круцик

Віктор Ющенко високо оцінив роботу Романа Круцика, який відновлює справжню українську історію й зазначив: «Кожен вчинок, який піднімає нашу націю, нашу історію, наших героїв, це найкращий внесок в єдність українців. У нас не було б такого 9 травня, якби в нас було належне самовизначення».

V_Ovsyjenko

M_Kulchynsky

Василь Овсієнко Микола Кульчинський

SverstiukShenderovsky

Євген Сверстюк професор Шендеровський

На завершення автор путівника «Народна війна» зазначив, що подальше дослідження теми окупації України та збройного опору окупантові буде тривати допоки українці не дізнаються про справжню історію рідного краю й всієї України.

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ